Најдобрите инсталирај ги алтернативите потполно бесплатни

Ние сакаме да фотографираме сè што се случува околу нас, фотографирајте ги најдобрите моменти и прикачете ги на социјалните мрежи. Исто така, денес паметните телефони имаат инсталирани камери со сензори и леќи со неверојатен квалитет.

Затоа сакаме да ги прикажеме и снимиме нашите миленици, пријатели и семејство, да ги направиме тие прекрасни цветни макроа или колажи и прикачете ги на социјалните мрежи како Инстаграм, апликацијата за фотографија и кратки видеа е најсоодветна.

Како се прават колажи
Поврзана статија:
Најдобри апликации за правење колажи со фотографии

Но сакаме нашите фотографии да го имаат тој квалитетен допир, и дека тие се совршени. За ова користиме апликации што уредуваат и ретушираат фотографии до совршенство, давајќи скоро професионални резултати.

Најкористената апликација беше InstaSize - Уредувач на фотографии & Создавач колажи.

Instasize Photo Editor + Collage
Instasize Photo Editor + Collage
Развивач: Instasize, Inc.
цена: слободен

Инстазирај

оваа апликација има едноставен и интуитивен интерфејс Со панел со пониско копче со пет копчиња за да креирате колаж, можете да изберете слика или неколку од галеријата или да ги направите од фотоапаратот и да примените позадини и слоеви.

Тој му овозможува на корисникот да поставува фотографии на Инстаграм, во хоризонтален или вертикален формат, благодарение на белите рамки што ги додава на фотографијата, без да мора да ја сече за да може да ја објави во целост.

Денес, тоа е апликација која падна во употреба од повеќе причини, но основната е таа стана платено по првиот месец на употреба.

Треба да ги прочитаме само најновите коментари на корисниците што му даваат ужасна оценка, оставајќи го нејзиниот вкупен рејтинг на само 3,7 starsвезди поради оваа причина, бидејќи не дозволува ни да го тестираме без нужно да воведеме начин на плаќање, ајде да го купиме или не .

Затоа, ќе разговараме за други бесплатни апликации и алатки чии функции се многу слични и можеби ќе ви се допаднат дури и повеќе од оваа InstaSize, за која зборуваме.

Бесплатни алтернативи на InstaSize

Плоштад Брзи

Плоштад QuiCk

Станува збор за апликација која едвај има околу 4,8 XNUMX преземања во Play Store, но има рејтинг од XNUMX затоа треба да и посветиме малку внимание.

Плоштад Брзи ви овозможува да објавувате фотографии на Instagram или Instagram Story со десетици смешни емотикони и други налепници. Можете дури и да креирате хоризонтални слики, како што е InstaSize, користејќи ја вградената опција „без засекување“ во случај да го претпочитате стариот стил на Instagram box.

Има вСтотици емотикони и лепенки дека тие ќе ги направат твоите слики и селфиња бидете поизразени и маркантни, како што укажуваат креаторите на апликацијата.

Можеме да истакнеме карактеристики како што се безброј налепници и емотикони достапна за да ја направите вашата фотографија поуметничка. Додадете текст за да создадете свој наслов, ефекти како што се замаглување, градиент, мозаик или бои во позадина.

Вашите фотографии можете да ги споделувате на која било социјална мрежа, вклучувајќи ги Инстаграм, Твитер, Фејсбук, WhatsApp и Snapchat.

Уредувачот на фотографии ви овозможува да фотографирате висококвалитетни фотографии со заматена позадина, генерирајќи го тој ефект bokeh колку е потребно сега, можете да дизајнирате текстови за вашите фотографии и да ги направите уникатни.

На кратко, тоа е добра алтернатива за создавање филтри, налепници, ефекти и исечоци на фотографии, што ќе ви помогне да соберете повеќе „лајкови“ во сите ваши публикации.

Pixlr

Pixlr
Pixlr
Развивач: Pixlr
цена: слободен

Сега ќе разговараме за оваа апликација чија главна карактеристика е тоа можете да го користите без да имате пристап до Wi-Fi или податоци. Имаме на располагање фотографско ретуширање и можност да направиме најмногу два милиони комбинации на ефекти без Интернет врска.

Оваа апликација има повеќе од милион преземања и рејтинг од 4,4 starsвезди во Play Store, затоа заслужува место во нашите паметни телефони и научете ја нејзината употреба и триковите што ни ги нуди.

Покрај тоа што ќе се посветиме на ретуширај фотографии, апликацијата ни нуди функции како што се создавање колажи, користејќи предефинирани шаблони, па дури и има интегрирана функција на фотоапаратот, од кои можете да снимате слики пред да ги уредите и сите без да ја напуштите апликацијата.

Најдобри алтернативи за PicsArt
Поврзана статија:
Најдобри бесплатни алтернативи за PicsArt

Веднаш до иконата за камерата на главниот екран на апликацијата, ќе ја најдете кратенката до „Фотографии“. Од тука, можеме изберете слика од галеријата за да ја ретуширате во уредникот на апликацијата.

Едно нешто што треба да се има предвид е тоа Pixlr не ви дозволува истовремено да уредувате повеќе слики, на пример, за брзо додавање воден жиг или за промена на големината на повеќе фотографии.

Како што можете да видите, има долг список на опции за да можете да ги споделувате вашите фотографии директно со вашите пријатели на Инстаграм, Фејсбук, Твитер или преку е-пошта.

Воздушна четка

Airbrush

Ако вашата работа е да објавите селфи фотографии, ова е вашата апликација. Има голем број на функции, иако некои од нив се отклучуваат со пристап до платената верзија.

Можеме да имаме режими на шминкање, филтри и индивидуални прилагодувања како што се тонот на кожата или осветленоста на очите, но исто така и автоматски режим што можеби ќе ви се допадне малку помалку, бидејќи понекогаш тоа оди предалеку.

Како и да е, како што рековме од самиот интерфејс на апликацијата, можеме да фотографираме со автоматско примена на ефектите на ретуширање, иако секако дека можеме да ги уредиме и фотографиите подоцна.

Една од предностите на AirBrush е таа алатка за магично стапче, благодарение на што можеме да примениме неколку ефекти истовремено, со само еден допир. Сега, можеме да ги користиме сите негови алатки рачно, со опции како што се белење на заби, зголемување на очите, намалување на образите, измазнување на кожата и многу повеќе.

Откако ќе завршиме со работа со нашите фотографии, ќе треба само да ги зачуваме во меморијата на терминалот. Како и обично, исто така можеме брзо да го споделиме преку која било од социјалните мрежи што сме ги инсталирале.

AirBrush е добра апликација за уредување фотографии, која има многу многу корисни алатки, и нуди пристапен интерфејс. Апликацијата е специјално дизајнирана за ретуширање на „селфи“, но ние исто така можеме да ја уредиме секоја фотографија во нашата галерија, а со малку вежбање тие ќе изгледаат одлично.

InShot - Уредувач на видео и фотографии

Во Shot

Тоа е уредник на видео и фотографии Со еден од највисоките оценки на списокот, има просечна оценка од 4,8.

Можете да ги уредувате вашите видеа со музика, да создавате нови креации, да применувате намалувања, па дури и да спојувате различни видеа, па дури и да додавате текст на нив.

Најсмешна одлика е опцијата за измена на брзината на премин на видеата, Можеме да примениме ефект на бавно или брзо движење, без потреба нашиот терминал да ја има таа опција, нешто што може да ги направи вашите видеа многу забавни и возбудливи.

Исто така, може да нанесувате филтри, исечоци или да додавате текст. Неговата употреба е едноставна, само треба да ги додадете видеата што сакате да ги уредите. За тоа, треба да притиснете на знакот плус (+). Откако ќе го направите ова, можете да кликнете на иконата за ножици за да ги отстраните несаканите фрагменти.

Како што рековме, апликацијата нуди опција за додавање текст, кој Можете да ги прилагодите и типот и големината на фонтот, дури и бојата.

Постои можност за вметнување налепници во различни делови на клипот. Имате низа од нив достапни во истата апликација, но ако не ви се допаѓаат или ви се чинат недоволни, можете да купите различни пакети налепници.

Друга опција што ја имаме на располагање е да додадеме фотографии што ги имате на вашиот паметен телефон, на пример, да ги вклучите во фрагмент од видеото и на тој начин да додадете посебен шмек на вашите уредувања. Можете исто така да го ротирате клипот или да го ротирате за да можете да ја промените перспективата.

На кратко, сè што ќе помислите со малку фантазија и време ќе ви овозможи да добиете резултати со неверојатен квалитет.

Snapseed

Snapseed
Snapseed
Развивач: Google LLC
цена: слободен

snapdsee

Е од најдобрите апликации за ретуширање на фотографии, неговата цел не е никој друг, освен уредување фотографии. Со малку вежбање и знаејќи како да ги користите многуте алатки и опции што ни ги нуди, можете да постигнете професионални резултати што ќе ги изненадат сите.

snapdseed
Поврзана статија:
8 трикови за кои не знаете да користите Snapseed

Snapseed е прилично интуитивна апликација, со многу организирани менија. За да го регулираме интензитетот на прилагодувањата и ефектите што ги применуваме на нашата фотографија, можеме да го поместиме прстот на екранот лево и ќе го намалиме неговиот интензитет, ако напротив го поместиме надесно, ќе го зголемиме. Како трета опција, ако лизгате со прстот притискајќи нагоре или надолу, ќе можете да ги видите различните менија на алатката што ја користиме во тој момент.

Од друга страна, Ако сакате да ги видите промените што ги применивте во однос на оригиналната фотографија, можете да го сторите тоа со притискање на иконата во форма на квадрат поделена на половина, или притиснете на самата слика за да ја видите.

Се соочуваме со апликација развиена од Google, затоа неговиот квалитет и можностите што ни ги нуди е несомнен. Препорачувам да барате упатства за Интернет и Јутјуб за да научите како да го извлечете максимумот од тоа, бидејќи тоа е една од најдобрите алатки што ги имаме на располагање во светот на уредувањето фотографии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.