Како да го отстраните осигурувањето Wallapop

Како да го отстраните осигурувањето Wallapop

Малку по малку Wallapop стана најпопуларна платформа за купување и продавање половни предмети кај нас. Во голема мера благодарение на одличната промоција, но и за разумното добро функционирање на истиот. Ова се должи, пред сè, на фактот дека неговата услуга има многу гаранции за корисниците кои ја користат секојдневно. Иако, да бидам искрен, не беше секогаш така. Иако Wallapop првично се фокусираше на трансакциите лице-в-лице, кога одлучи да ја вклучи можноста за извршување операции по пошта, набрзо се појавија проблеми: непристигнати набавки, измама итн., кои платформата одлучи да ги реши со осигурување. Тоа генерално помага сè да работи понепречено, но исто така не е сигурен, па затоа Некои корисници се прашуваат како да го отстранат осигурувањето Wallapop.

Во оваа статија ќе ви кажеме дали оваа можност навистина постои и точниот начин на кој таа функционира, за да ви биде секогаш јасно кои се најдобрите опции кога се соочувате со купување.

Потеклото на осигурувањето Wallapop

Благодарение на Интернетот, денес е полесно од кога и да е да се набават секакви производи преку мрежата, едноставно со контактирање со некој кој сака да се ослободи од нешто за кое друго лице е заинтересирано. Но, кога овие типови договори се склучуваат без вклучена препознаена продавница или веб-локација, секогаш постојат неизбежни ризици. Знаете дека сте изложени, на некој начин, да плаќате и никогаш да не го добивате она за што сте платиле пари, што и да е ова. За да се спречи ова, на Wallapop не му требаше долго време да дојде до решение кое, иако не е совршено, помага да се минимизира штетата. Ова е осигурувањето на Wallapop што повеќето корисници кои ја користат платформата ќе го знаат: Wallapop Protect.

Како да го отстраните осигурувањето Wallapop

Која е оваа гаранција, така да се каже? Во основа екстра дизајниран главно за операции што се вршат на далечина, а не со рака. Во реалноста, тоа е функција која не е многу релевантна за продавачите (не треба да платат ни денар за тоа), но во многу случаи помага да се спречат купувачите да бидат измамени. Вториот, да, мора да плати сума за да ја искористи.

Вака навистина функционира Protect

Пред да размислите како да го отстраните осигурувањето Wallapop, важно е да знаете како функционира. Секогаш мора да се има на ум дека Wallapop сè уште е еден вид посредник помеѓу корисниците на Интернет кои сакаат да купуваат или продаваат различни артикли, но самата платформа е едноставно тоа, контакт. Wallapop Protect е роден со идејата дека парите на купувачите не стигнуваат до ниту еден продавач додека купувачите не се осигураат дека го добиле предметот и дека ова е како што првично беше најавено. За да се разбереме, износот останува „депониран на чекање“ во Wallapop Protect и откако ќе се потврди дека се е во ред, стигнува до продавачот, но не порано.

Како да го отстраните осигурувањето Wallapop

Како што е логично, во оние случаи во кои нарачката не пристигнува, или на некој начин се разликува од она што беше детално (на пример, се влошува или не одговара на сликата), операцијата се менува, а парите се враќаат на купувачот . Значи, во принцип, не е лоша мисла. Но, тоа не значи дека некои луѓе не се согласуваат премногу со предлогот и се прашуваат како да се отстрани осигурувањето на Валапоп, и покрај се.

Како да го отстраните осигурувањето Wallapop, дали е можно да го направите тоа?

Главната причина зошто некои членови на Wallapop не сакаат да го користат своето осигурување е очигледна: неплаќање на провизијата што е нужно поврзана со него. Но, како што обично се случува во овие случаи, постојат два можни одговори кога станува збор за одговорот на прашањето како да се отстрани осигурувањето на Wallapop, краток и нешто пообработен. Краткото е едноставно: не можеш. Wallapop Protect е дел од пратките на платформата, без разлика дали ни се допаѓа или не.

Тоа не значи дека постојат некои алтернативи кои овозможуваат „заобиколување“, така да се каже. Најлогичен е оној што има врска со најтрадиционалниот начин на купување и продавање кој се практикуваше од почетокот на Интернетот (и порано, преку списанија и други). Тоа не е ништо друго освен извршете ја операцијата лично, рачно. На овој начин можете да останете кај продавачот и сами да проверите дали се е во добра состојба пред да платите. Тоа не е опција без ризици, јасно е, но не е најчеста во светот членот на Валапоп да сака да му ризикува на друг гледајќи лице в лице. Напротив, ако се избере оваа можност, купувањата се многу ограничени, бидејќи може да се пристапи само до оние продавачи кои се во ист град, или барем во разумен радиус за да бидат на средна точка помеѓу адресите на двајцата заинтересирани.

Како да го отстраните осигурувањето Wallapop

Друга можност, која исто така е полесна отколку што изгледа на почетокот, вклучува договор со продавачот плаќањето да се изврши при испорака. Иако веќе извесно време станува збор за опција која изгуби одредена популарност, со години, особено пред интернетот да биде дел од секојдневието на речиси сите, беше доста честа појава. Се разбира, за ова продавачот треба да се согласи со тоа, и тоа не е секогаш случај, неопходно е однапред јасно да се договори.

Конечно, не треба да се заборави дека има алтернативи за осигурувањето Wallapop кои, спротивно на она што некои мислат, се совршено компатибилни со апликацијата. Добар пример за ова е Veopago, друго слично осигурување, кое работи како апликација и обично има добри мислења од оние корисници кои го користат за вашите купувања на далечина преку Интернет. Veopago покрива враќање исто како Wallapop Protect.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алфонсо dijo

  Сигурно ништо, тоа е скриена провизија.
  Помина извесно време откако се префрлив на Бесеиф за плаќања за валапоп и испорака.