Методи за отстранување на рекламирањето на YouTube

отстранете ги рекламите на YouTube

Можноста да се отстранат рекламите на YouTube е олеснување за многумина, особено за оние корисници кои постојано ја користат оваа апликација. Употребата на рекламирање не е само во оваа апликација, туку има многу корисници кои укажуваат дека прекините на рекламите може да бидат донекаде претерани.

Во оваа статија ќе ви дадеме неколку методи кои можат да бидат корисни за малку да ги елиминирате или намалите рекламите.

Оневозможување персонализирани реклами

Ова може да биде метод што можете да го користите за да ги отстраните рекламите на YouTube, а може и да ги оневозможите персонализираните реклами намалете ги прекините додека ја користите платформата. За да го постигнете ова, само треба да ги следите следниве чекори:

отстранете ги рекламите на YouTube

 1. Првата работа што треба да ја направите е влези a Студио на YouTube.
 2. Откако ќе влезете, мора да ја побарате опцијата за „конфигурација".
 3. Откако ќе влезете, мора да го побарате делот „Канал“ и потоа мора да кликнете на опцијата „Напредна конфигурација".
 4. Сега, во напредните поставки, треба да скролувате до делот за огласи, кој обично се наоѓа на дното.
 5. Кога внесувате реклами, можете да го штиклирате полето „Откажете се од реклами засновани на интерес".

Откако ќе ги следите овие 5 чекори, персонализираните реклами нема да се прикажуваат во видеата на вашиот канал. Како и интересите на корисникот или рекламите за ремаркетинг. Оттука овој процес може да влијае на приходите Можеби имам канал. Оттука, овие чекори не се препорачуваат за луѓе кои постојано поставуваат содржина на оваа платформа.

Придружување на верзијата Premium

Еден од најлесните начини за отстранување на реклами на YouTube е приклучување на платената верзија на оваа платформа. Месечната исплата е од редот на 16 евра месечно и добивате пристап до повеќе функции и можност за отстранување на реклами.

Ова е една од најдобрите опции во случај да ја користите апликацијата од вашиот мобилен, бидејќи има некои програми што можете да ги инсталирате, но треба да преземете APK-а кои не знаете дали би можеле да ја загрозат безбедноста на вашите податоци на уредот.

Користете блокатор на реклами на веб

Денес Постојат екстензии за прелистувачи или мобилни апликации што можете да ги користите за блокирање реклами од различни платформи, вклучувајќи го и YouTube.

Ако сакате да го отстраните рекламирањето на YouTube од вашиот веб-прелистувач, можете да користите некои екстензии како што се: adblock Plus, спонзорски блок за YouTube и adblock за YouTube. Во овој случај ќе ви дадеме пример за како да го направите тоа со Adblock Plus.

отстранете ги рекламите на YouTube

 1. Првата работа што треба да ја направите е преземете ја наставката за додавање блок, во прелистувачот Chrome мора да отидете во менито кое се наоѓа во горниот десен агол на страницата што има икона со три точки.
 2. Кога ќе кликнете, ќе забележите мени со неколку опции, мора да ја изберете опцијата „Повеќе алатки“, во него ќе можете да го видите делот „Екстензии“ и мора да кликнете на неа.
 3. Сега ќе видите нов екран во кој преку пребарувачот можете да ја пребарувате наставката што ви треба, во овој случај AdBlocK Плус.
 4. Откако ќе го добиете, мора да ја притиснете опцијата „инсталирате"Или"додај”, со тоа ќе ја видите иконата на апликацијата во горниот десен агол на прелистувачот.
 5. Сега мора да кликнете на него за да можете да го конфигурирате, мора да го барате делот од a блок листи со цел да се блокираат најчестите рекламни скрипти.

Со овие чекори можете да го отстраните рекламирањето на YouTube во прелистувачот на вашиот компјутер, за да можете подобро да уживате во апликацијата.

Користење на апликацијата Brave

храбра апликација

Храбриот е безбедна алтернатива така да се каже за да се отстрани рекламирањето на YouTube на Android, бидејќи оваа апликација може да се преземе од продавницата за играње. Brave е прелистувач кој стана популарен токму поради тоа што не дозволува рекламите да се појавуваат на веб-страниците што ги гледате. За да можете да го користите, само треба:

 1. Пријавете се на продавницата за игри и напишете го името на апликацијата во пребарувачот, во овој случај Brave.
 2. Откако ќе се појави мора преземете ја апликацијата и нека започне процесот на инсталација.
 3. Кога апликацијата е инсталирана, внесете во лентата за адреси веб-страницата на YouTube.
 4. Со тоа можете да ја внесете вашата сметка на Google и на тој начин да можете да уживате во каналите и делот омилени што веќе сте ги воспоставиле.

Следејќи ги овие 4 чекори ќе можете да уживате во YouTube на вашиот мобилен телефон без досадни реклами. Но, покрај тоа, Храбриот дозволува вклучете ја репродукцијата во заднина, така што видеата продолжуваат да се репродуцираат, дури и ако мобилниот екран е исклучен или ако влезете во друга апликација.

Користејќи кој било од овие методи што ви ги дадовме, можете да го отстраните рекламирањето на YouTube, или го користите од вашиот компјутер или го правите од вашиот мобилен телефон со Android. Постигнување на слушање, гледање видеа или омилени плејлисти без потреба неочекувано да гледате реклами или реклами.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.