Топ 5 Бесплатни антивируси со Android

Најдобар бесплатен антивирус за Андроид

Во Андроид имаме некои антивируси кои можат да бидат најдобри, но прво мора да знаете дека се соочуваме со оперативен систем за мобилни уреди кој е многу безбеден.

Тоа рече, ако знаеме како да се справиме добро и Ние не паѓаме во оние типични замки за фишинг, нашиот систем може да се чува многу безбеден; особено ако системот обично го ажурираме со ажурирањата објавени од производителите.

Најдобар антивирус: ажурирања на системот

Ажурирања на Android за безбедност на Интернет

Многу се зборува дека телефоните од висока класа навистина не вредат, но вреди. ние бараме мобилен телефон кој се ажурира месечно, ние го имаме најдоброто од оправдувањата за да имаме ажуриран систем за безбедност.

Google објавува месечни безбедносни ажурирања на Android системот да биде секогаш подготвен и безбеден. Во овој софтвер секогаш може да има дупки, така што со новите надградби секогаш може да има безбедносни дупки низ кои се обидуваат да влезат пријатели на другите.

Оние безбедносни закрпи или месечни ажурирања на Android ги поправаат овие грешки и ја подобруваат безбедноста на системот. Делегирајте му на производител, како што е Самсунг, тоа вредни месечни ажурирања, е најважната препорака. Всушност, телефоните како Note 10, S10 или S9 се ажурираат месечно, така што трошењето малку повеќе значи да се биде безбеден; Секогаш запомнете дека многумина ги користат и своите мобилни телефони за на работа.

Avast Mobile Security

avast мобилна безбедност

Сега, одење во апликација за нашите мобилни телефони, а во мојот случај немање инсталирано, мора да ве потсетиме дека во систем како Андроид апликација од овој стил не е потребна толку многу како што се случува во систем како Виндоус; и дека добро знаеме сè што обично има поголем број безбедносни дупки.

Тоа, рече, Avast заврши одлична работа на компјутерите да демонстрира дека безбедносен пакет може да се понуди и бесплатно за да се одржи системот чист; иако тие секогаш го прават тоа со значително влијание врз бараните ресурси од системот.

Мобилна верзија тој е доста добар и се карактеризира со нудење на многу опции во својата бесплатна верзија. Нема да зборуваме за платени апликации, бидејќи тие вклучуваат годишни или месечни плаќања. Значи, тука Avast заработува многу следејќи го она што е предвидено во неговата верзија на Windows.

Друг од неговите позитивни аспекти е дека ако одиме на платената верзија, трошоците се пониски од другите решенија што ги имаме на Андроид. Од неговите карактеристики остануваме со нејзините советник за приватност, системски оптимизатор и црна листа што можеме да ја прилагодиме.

Има и опции против кражба, но ако одиме со телефон Самсунг, ако ги ставиме неговите карактеристики покрај јужнокорејската марка, нема боја. Всушност Опциите против кражба на Samsung се меѓу најдобрите, па може да нè интересира ако имаме телефон од ниска класа, кој нема безбедносни опции.

исто така, имате безбедни опции за багажникот или мрежа за VPN на кои мора да платите за да пристапите до сите ваши опции. На кратко, антивирусна апликација која, ако ги погледнеме повеќето од нејзините карактеристики, нема многу врска со она што го нуди на компјутерот.

Avast Antivirus & Sicherheit
Avast Antivirus & Sicherheit
Развивач: Софтвер Avast
цена: слободен

Касперски мобилен антивирус

Kaspersky Mobile Security

Останати на признат антивирус за компјутер, и токму во овој случај Виндоус доаѓа со плаќање. Тука ја имаме нејзината бесплатна верзија и тоа е причината зошто ги коментираме неговите доблести и придобивки.

Меѓу нејзините најдобри доблести што ги имаме голема заштита од малициозен софтвер, блокирање повици и нема рекламирање во својата бесплатна верзија; Оваа последна опција мора да се земе предвид за да имате искуство без тие реклами.

Се разбира, не очекувајте дека со Kaspersky, особено кога зборуваме за платен пакет во Windows, ќе имате широк спектар на бесплатни опции. Всушност во бесплатната верзија немаме опција за автоматско скенирање апликации; нешто што патем го прави Google Play, па ако немате инсталирано апликации од АПК, можеме да продолжиме од него.

Ние мора да зборуваме за нејзината голема вредност кога станува збор да направат минимално влијание врз ресурсите на системот. За оние кои го користат бесплатно, тие ќе имаат во своите раце можност да имаат филтри за повици, поддршка за Android Wear и интересна разновидност на функции за заштита од кражба.

Ако претпочитате да плаќате, за возврат имате автоматско скенирање на нови апликации, блокирање апликации и веб-страници препознаени со фишинг. Скоро можеме да кажеме дека оваа антивирусна апликација е совршен за избегнување на малициозен софтвер тоа би можело да постои во нашиот мобилен, бидејќи заштитата во оваа смисла е една од најдобрите.

малициозен софтвер
Поврзана статија:
3 методи за отстранување на малициозен софтвер на Андроид

Точно е дека решението за плаќање на Касперски не може да се спореди со Bitdefender, но да дека од бесплатната верзија можеме да се чувствуваме пријатно со тоа да одлучиме подоцна за нејзината исплата. Како и секогаш, најдобро е да пробаме неколку и сами да одлучиме кој може да биде подобар за нас.

Безбедносна гледна точка и антивирус

Безбедносна гледна точка и антивирус

Друга интересна опција како антивирусна апликација за нашиот мобилен телефон и која е добро позната меѓу нејзиниот пакет апликации поврзани со безбедноста. Можеме да зборуваме за неколку карактеристики што треба да се земат предвид со него. Едниот е негов добро модерен и интуитивен интерфејс, а другото е неговиот голем капацитет за заштита на нашите сметки и идентитет.

Ние сме порано една од првите антивирусни апликации што ги имавме на Андроид и дека отсекогаш се карактеризирал со модерен интерфејс и дека се троши со рекламирање во неговата бесплатна верзија. Овој последен детал му овозможи да се соочи со оние други апликации со голема популарност во другите системи и дека за многумина продолжуваат да бидат нивната најдобра алтернатива за да ги искористат мерките за заштита и безбедност.

Секако, немаат инвазивно рекламирање, нема да имаме многу опции во наши раце бесплатно. Во основа, тој останува во скенирање на малициозен софтвер и лоцирање на изгубени телефони; Но, ајде, оваа последна опција ви го препорачуваме Управувачот со уреди на Google или истото решение на Samsung и работи како привлечност.

Отстранете ги досадните реклами на мобилниот
Поврзана статија:
Добивам реклами на мојот мобилен телефон, што да правам?

Имаме бесплатни премиум делови на Lookout во други апликации, како што е скенирање на WiFi мрежа и блокирање на малициозни веб-страници. Што Да, што и дава вредност на премиум услугата е VPN со што можеме да се поврземе за да ги чуваме нашите податоци многу безбедни.

Ана

Мекафе

Имаме добро позната Мекафи И тоа на Андроид доаѓа со тон бесплатни одлики. Се разбира, подгответе се за нејзиното инвазивно рекламирање и предлози за инсталирање други апликации. Меѓу неговите најдобри вредности ја имаме опцијата „гостин“, така што секој може да го користи мобилниот и ние сме сигурни во тоа и заштитата на малициозен софтвер.

исто така, имаме функции против кражба, управување со употреба на податоци од апликациите и безбедносниот скенер WiFi. Ако одиме до функциите за плаќање, имаме интересен прегледувач на URL-адреси за прегледување пред да се упатиме кон веб-страница, блокатор на апликации, без рекламирање и поддршка од 24/7.

Стигнавме по 30 евра годишно за вашата стандардна пропусница, но за таа цена имаме и други апликации како претходните кои го нудат истото за помалку. Како и да е, Мекафи игра со своето искуство и име за да му даде чувство на сигурност и на кое многумина ќе паднат.

Ако веќе ајде да одиме на нејзината верзија Плус, ќе имаме одлична VPN услуга што е скоро една од неговите најдобри одлики, секогаш гледајќи од платеното теме, а не од бесплатното.

McAfee Security: Антивирусен VPN
McAfee Security: Антивирусен VPN
Развивач: Мекафи ДОО
цена: слободен

Google Play Protect

Play Protect

Завршуваме со она што би можеле да го кажеме која е најдобрата алтернатива, бидејќи доаѓа од Google и со оние карактеристики што се неопходни. Овој антивирус или безбедносен заштитник е интегриран во секој мобилен телефон кој има инсталирано Google Play; или што е продавницата за содржина Андроид.

Секако, има и такви кои претпочитаат подобар систем за заштита на апликации отколку Google Play, но ако сте нормален корисник со добро ажуриран телефон, Google Play е повеќе од совршен.

Најдоброто е тоа има минимално влијание врз системот, е без реклами и вклучува „Најди го мојот уред“ и Безбедно прелистување на Chrome. Но, без сомнение, нејзината најдобра функција е далечинско деактивирање на малициозни апликации.

Така завршуваме списокот на најдобри антивируси за Андроид И најмудриот совет: да бидеме претпазливи, не ни треба антивирус на Андроид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Andre dijo

    добар пост, тие се навистина корисни антивируси за мојот компјутер